AlumBanner2_150

Benny Award Recipients

2014
Ebony B. Armstrong, ‘09
Michael L. Chisley,’73
Michael M. McMillen, ‘67
Heather D. Perry, ’99 MA ‘06
Kimberly A. Stout, ‘82
Lori K. Wean, ‘85

2013
Annette A. Munoz, '02
Douglas W. Reddington, '78
Michael L. Shumaker, '73 MAE '77
Bonnie J. Johnston, '71 MA '79
Anthony O. Edmonds, George and Frances Ball Distinguished Professor of History, Emeritus

2012
Jerilyn K. Giska, '94
Amy L. Gregg, Associate Professor, NREM
Calvin C. Lee, '60
Philip L. Metcalf, '70  
Edward M. Sitar III, '94 BUP '94
Stephanie M. Walton, '92 
 
2011
Thomas D. Cochrun, '68
Charles Greenwood, '56 MA '61
Jo Ann Johnston, '85 MA '88
Jenell Joiner, '65
Donald Van Meter, Associate Dean Emeritus and Professor Emeritus, NREM 

2010
Anthony "Tony" J. Costello, Irving Distinguished Professor Emeritus of Architecture
Charles E. Green, '72 MAE '75 EdD '82
Richard J. Hall, '89
Ernie Krug,'68 MAE '73 MAE '82,  Alumni Programs Emeritus
James C. Lake, '95
James L. Schmutte,  Professor of Accounting

2009
Stephen S. Bell, LLD08 Professor of Telecommunications Emeritus and Endowed Chair Emeritus
Kathy I. Hutson, '80 MA '82 AS '92
Sarah A. Maisto, '96
David E. McIntosh, Jr., MA87EdS88PhD90
The Bowling Center (Stan A. Kunkel, '78), Adams Wells Alumni Chapter 
 
2008 
Brenda S. Cox, ’84 
David E. Land, ’69 MA '74 EdS '82
Mark Popovich, ’63 MA '68

2007 
Kevin J. Ervin, ’82
Joe Hernandez, ’84 MA '91
Steph M. Meyers, ’91 MA '92
Richard L. Moake, ’72

2006
Jacqueline L. Brown, '74 MA '77
Stephanie S. Markley, '90
William L. Richards, Ball State University Men's Tennis Coach

2005
Cathey A. Boggs, ’71
Craig L. Dunn, ’75
James E. Grim Jr., ’80
Benjamin Robinson, ’70
Roy A. Weaver, ’68 MAE '71

2004
John R. Hall, ’72
Beverley “Bev” Pitts, MA '71 EdD '81
Mark C. Smith, MBA '92
John C. Waite, ’87
Lori K. Wean, ’85
Ball State Federal Credit Union

2003
Amy Ahlersmeyer, ’80
Emily M. Kress, ’69 MAE '72
Joy A. Robbins, ’69 MA '72
Sport Graphics, Inc. (Frank Hancock ’70)
Craig W. Stephens, ’86
Marilyn A. Weaver, ’65 MA '70 EdS '81
Robert C. Woods, ’65 EdD '90

2002
Bill Lynch
Paul W. Parkison, ’58 MA '61
Donald E. Rush, ’59 MA '64
Debra L. Schmucker, ’87 BLA '87
Anthony L. Schneider, ’80
Sally J. Tinkel, ’64

2001
Patricia R. Brown, ’63 MA '70
Richard. DeCraene, ’64
Ann Heintzelman, ’83 MA '88
Mary Link, MA '69 EdD '76
Joan McKee, ’55
Bruce Skiles, ’81
Timothy Underhill, ’84

2000
Frank Bracken
Dill Street Bar and Grill
Dawn Kavanaugh Krabbe, ’89
Matt Momper, ’83
Ric Reese, ’78 MPA '94
Allen Williams, ’73
Arno Wittig

1999
Susan Akers, ‘90 MA '99
Bob Browning, ‘76
Sam Clemmons, ‘79
Jeff Hall
Kermit Hayes, ‘53 MA '57
John Worthen

1998
Frederick E. Cox, Jr., '74
Patricia A. Jacoby, '81
Gilbert L. McKean, '56
Patti L. Quiring BS '75
Thomas E. Spangler, '66
Stoops Automotive Group, Inc.  (Jeffrey E. Stoops BS'69 - President)
Stoops Automotive Group, Inc.  (Randy Stoops - Vice President)
Pennie M. Thomas, MA '61

1997
Richard A. Isenhour,  '75 MA '82
Michael L. Johnston,  '77 MA '81  
Paul H. Linder,  '68 MAE '71 EdS '82
Alice B. Prettyman,  MA '82

1996
Jan P. Abbs,  '76
Earl L. Conn, MA '57
Thomas L. Neat,  '62
Edwin D. Shipley, '68 MA '71

1995
Ned S. Emshwiller,  '67
Julia K. Ingels, '73 MA '76 EdS '83
Patricia J. McCallister, '54, BS '79 MA '81
Donald W. Mikesell, '60 MA '63
Joseph T. Naumcheff, '51 MA '59
Neil Palomba, 
Sheryl A. Swingley, '74 MA '82
Indiana Energy, Inc.

1994
Eleanor J. (Jo) Brown, '56
Thomas L. Farris,  '67
Jack R. Foss, MA '67
Paul H. Schudel 
Tony's Lockeroom (Tony  '58 MA '63 & Ann Catanzarite MA '63)

1993
Bruce D. Allman, '69
David W. Amick, '78
Lucy H. Atkinson, '78
Charles Bowman, '59MA'63
Don D. Dumoulin, '82
J. Paul Georgi, '49
Richard C. McKee  '53
Joyce A. Meyer '81

1992
Keith L. Bennett, '57                                     
Amy Reece Connelly, '85 MA '86
Gary P. Fileccia, '72
Richard W. Harris, MA '70

1991
Joe L. Alford
Paul E. Crousore, '67 MAE '71
Betsy M. Ross, '72
James C. Stout, '60
Dennis B. Swackhamer, '68 MA '70
C. Warren Vander Hill

1990
Jama E. Cashdollar, '71
Mark A. Ervin, '81 MA '85
James Marine
William D. Marohn, '58
Thomas A. Meilstrup, '65

1989
Hollis E. Hughes, Jr., '65 MA '73
Doris E. Miller, '45 MA '50

1988
Marie Fraser, '45
Thomas Kinghorn, '65 MA '67
Sally Mauck, '57 MA '67

1987
Robert P. Bell, '40
John Brunso, '56 MA '61
Gordon Cox
Shirley Foster, '58 MA '79
Dennis Kramer, '65 MA '69

1986
Stefan Anderson
Mary Cusic, '74
Tom DeWeese, '68 MBA '69
Larry Dorton, '60
Robert Manor, '63
Gordon Paquin, '62MA'69
James E. Reed, '73
John Reed, '52 EdD '71
Phil Schermerhorn, '74
Terry Walker, '68

1985
Oliver Bumb
Indiana National Bank
Jim Jackson, '72 MA '74 EdS '82
Ed Lewis, '59
Steve Rathka, '64
Earl Yestingsmeier, '55 MA '58

1984
Alexis Olson-Brandt, '75
Jack L. Demaree
Jim Davis, '67
Carolyn Davis, '69
Garfield
Jim Garretson, '64 MA '69
Ray Ferguson, '70
Dick Poppa, '74
Bill Reynolds, '35
Valley American Bank

1983
Foster Adams, '56
H. Gordon Miller, '59
Kathy McClanahan, '74
James W. Parks, '51 MA '56
Marilyn Skinner, '58 MA '61

1982
Aline Emens, MA '65
Tom Epply '61
First National Bank of Elkhart
Jim Hiatt, '70
Fred Powell, '53
John Walker, '32 MA '36
Brian Williams, '81

1981
Ben Delk
Ronald Herzig, '66 MA '66
Highland Community Schools (Merlin Clinkenbeard '50)
Crystal Mahoney, '53
Morry Mannies, '60 MA '64
Donald L. Mays, '62 MA '65 EdD '69
Robert McFadden, '52
Lee Pursley, '48 MA '62
Nancy Renner, '48
Greg Schenkel, '70
Phyllis Shafer, '47
Sue Taylor, '71
Ralph Whitinger, '29

1980
Anne Courtney, '75
James Hatcher, '65 MA '66
Henry County Savings & Loan (Ralph Kerwin MA'70)
Jack Peckinpaugh, '50
Richard Reedy, '64
Vern Schmaltz, '70
W.J. Wagoner, AB'42

1979
Richard Brainerd, '50
Michael Cox, '70
Delco Electronics, Kokomo (Sherry Strahla Horner, '77)
Donald Marsh
Will Parker

1978
Ray Ashley, '41 MA '52
Charles Hefley, '56 MA '59
Dan Howe, '65
Don Lemish, '65 MA '68
Muncie Power Prod., Inc. (Hamer & Phyllis, '47 Shafer)

1977
Clifford Childress, '36
Lisbeth Cochran Cupp, '74
General Telephone, Ft. Wayne (Terry Parker, '67)
Richard W. Hutson, '60 MA '62
Don L. Park, '61 MA '63

1976
Paula Carter, '64 MA '69 EdD '75
Judy Griffith, '64
Robert Linson, '47 MA '48
Sharon Pierce, '70 MA '72
Julie P. Mendenhall Simmons, '64
J.C. Wagner       
James Yunker, '69 MA '72

1975
Mary Lou Conrad, AB '57
Clell Douglass
John R. Emens
William Givens                
Edward Langas, '47
William McCarthy, '67
Jack Stanton, '61