The Office of Educational Excellence (OEE) coordinates the annual Excellence in Teaching award to recognize faculty dedication and talent in the classroom.

The Excellence in Teaching selection process begins with students nominating their choices of excellent teachers. Among those receiving the highest number of nominations, up to ten, become finalists (this selection process factors in class sizes). Each of the finalists are invited to submit a proposal on making an existing course more innovative with an emphasis on improved student engagement.  The Excellence in Teaching Award Selection Committee convenes to review the Enhanced Course proposals, interview each of the finalists, discuss the nominees, and vote on the final three awardees. This committee consists of three students and four faculty members, including some of the previous award winners listed below.

The Excellence in Teaching award provides each recipient with a plaque, recognition at the Fall Faculty Meeting, a professional development stipend, access to a course enhancement team, and a stipend for participating in a paid lecture series.

Past Recipients

2016
Adam Ballart, Department of Modern Languages and Classics
Brittany Hendricks, School of Music
Eric (VJ) Rubenstein, Department of Biology

2015
Megan McNames, Department of Journalism
Elizabeth Whiteacre, Department of English

2014
Michael Prater, School of Art
Lisa Rubenstein, Department of Educational Psychology

2013
Susanna Benko, Department of English
Darolyn Jones, Department of English

2012
Anthony Kline, Department of Elementary Education

2011
Lynn Staley, Department of Elementary Education
Christopher Thompson, Department of History

2010
Jennifer Blackmer, Department of Theatre and Dance
Scott Popplewell, Department of Elementary Education
Tykhon Zubkov, Department of Chemistry

2009
Karen Thatcher, Department of Speech Pathology and Audiology
Wilfridah Mucherah, Department of Educational Psychology
Melinda Messineo, Department of Sociology

2008
Dale Hahn, Department of Nutrition and Health Science
Patricia Lang, Department of Chemistry
Christopher Thompson, Department of History

2007
Chin-Sook Pak, Department of Modern Languages and Classics
Christopher Luke, Department of Modern Languages and Classics
Lynn Sousa, Department of Chemistry

2006
Judy Wojcik, School of Art
S. Michael Putman, Department of Elementary Education
Michael Oravitz, School of Music

2005
Michael O'Hara, Department of Theatre and Dance
David Concepcion, Department of Philosophy and Religious Studies
Mellisa Holtzman, Department of Sociology

2004
Kristin Ritchey, Department of Psychological Science
John Ledbetter, Department of Accounting
Thalia Mulvihill, Department of Educational Studies

2003
Paul Biner, Department of Psychological Science
Angela Nickoli, Department of Criminal Justice and Criminology
Kay Hodson-Carlton, School of Nursing

2002
Mathew Fisher, Department of English
Melinda Messineo, Department of Sociology
Christopher Thompson, Department of History

2001
Robert Burke, Department of Elementary Education
William Magrath, Department of Modern Languages & Classics
Michael Prater, School of Art

2000
Eric Kelly, Department of Urban Planning
Stacy Mulder, Department of English
Kathryn Twibell, School of Nursing

1999
William Holbrook, Department of Journalism
Michael O'Hara, Department of Theatre and Dance
Richard Shade, Department of Special Education

1998
Don Ester, School of Music
Elizabeth Jared, Department of Elementary Education
Joe Misiewicz, Department of Telecommunications

1997
Maude Jennings, Department of English
Nancy Kitt, Department of Mathematical Sciences
Raileen Peterson, Department of English

1996
Anthony Edmonds, Department of History
Michael Engber, Department of Finance
Michael Price, Department of Journalism

1995
John Barber, Department of History
Sandra Canter, Department of Mathematical Sciences
Mathew Fisher, Department of English

1994
Brien Smith, Department of Management
Howard Snider, Department of Journalism
Srinivasan Sundaram, Department of Finance

1993
Kathy Church, Department of Elementary Education
Robert Habich, Department of English
Ajmal Razak, Department of English

1992
Ramon L. Avila, Department of Mathematical Sciences
Nancy Kitt, Department of Mathematical Sciences
Pamela Riegle, Department of Management

1991
Ralph Baker, Department of Political Science
Anthony Edmonds, Department of History
Maude Jennings, Department of English

1990
Donald Kuratko, Department of Management
Paul Ranieri, Department of English
Henry Womack, Department of Nutrition and Health Science

1989
John Barber, Department of History
Angie Cooksey, Department of Philosophy
Rodney Underwood, Department of Architecture