Interactive Learning Space Initiative

2017-2018 ILS Faculty (Cohort 6)

College of Architecture and Planning
Reza Ahmadi (Construction Management & Interior Design)

Miller College of Business
Cindy Cash, ISOM

College of Communication, Information, and Media
Hyuksoo Kim (Journalism)

College of Health
Lisa Beck (Nutritional & Health Science)
Ronald Dolon (Social Work)

College of Sciences and Humanities
Amy Beckett (Criminal Justice & Criminology)
Steven Chalk (English)
Jonathan Cromer (Mathematical Sciences)
Matthew Hotham (Philosophy & Religious Studies)
Cori Jenkins (Chemistry)
Allison Layfield (English)
Daniel Lytle (Criminal Justice & Criminology)
Michael Maggiotto (Political Science)
Dorshell Stewart (History)
Sheryl Stump (Mathematical Sciences)
Aimee Taylor (English)

Teachers College
Carolyn Hitchens (Elementary Education)
Dain Kavars (Indiana Academy)
Jennifer Robinson (Indiana Academy)
Shu Su (Family, Consumer, and Technology Education)
Megan Wright (Indiana Academy)

Intensive English Institute
Mary Horne

2016-2017 ILS Faculty (Cohort 5)

College of Communication, Information, and Media
Adam Kuban (Journalism)

College of Sciences and Humanities
Colleen Balukas (Modern Languages and Classics)
Ann Blakey (Biology)
Sarah Drake Brown (History)
Jennifer Christman (Criminal Justice and Criminology)
Julie Griffith (Speech Pathology and Audiology)
Sue Guillaud (Modern Languages and Classics)
Courtney Jarrett (Women's and Gender Studies)
Lisa Kuriscak (Modern Languages and Classics)
Sundeep Rayat (Chemistry)

Teachers College
Ruth Jefferson (Special Education)
Jungnam Kim (Counseling Psychology and Guidance Services)
Michael Ndemanu (Educational Studies)

Intensive English Institute
Rita Faulkner
Mal Harrison

iLearn: Integrated Learning Institute
Richard Edwards

2015-2016 ILS Faculty (Cohort 4)

College of Applied Sciences and Technology
Scott Hall (Family and Consumer Sciences)

College of Architecture and Planning
Simon Bussiere (Landscape Architecture)

Miller College of Business
Susan Mantel (Marketing)

College of Communication, Information, and Media
Dom Caristi (Telecommunication)
YoungAh Lee (Journalism)
Becky McDonald (Journalism)
Megan McNames (Journalism)

College of Sciences and Humanities
Jose Contreras (Mathematical Sciences)
Patrick Eggleton (Mathematical Sciences)
Molly Ferguson (English)
Paul Gestwicki (Computer Science)
Jackie Grutsch McKinney (English)
Joyce Huff (English)
Cheryl Kneubuhler (Mathematical Sciences)
Kristine Kotecki (English)
Matt Moore (Social Work)
LeAnn Neel-Romine (Mathematical Sciences)
Kirsten Nicholson (Geological Sciences)
Sue Paul (Nutrition and Health Science)
Nicola Schmerbeck (Modern Languages and Classics)
Doug Seefeldt (History)
Donna Toll (Mathematical Sciences)

Teachers College
Keri Rodgers (Educational Studies)
Georgiana Sofletea (Counseling Psychology)

Intensive English Institute
Lizz Alezetes
Ana Mann
Sarah Smurr

University Libraries
Lisa Jarrell

2014-2015 ILS Faculty (Cohort 3)

College of Applied Sciences and Technology
Amy Harden (Family and Consumer Sciences)

College of Architecture and Planning
Joe Blalock (Landscape Architecture)

Miller College of Business
Carla Flores (Marketing and Management)

College of Communication, Information, and Media
Robin Blom (Journalism)

College of Sciences and Humanities
Adam Ballart (Modern Languages and Classics)
Adrienne Bliss (English)
Paul Buis (Computer Science)
Jeff Frawley (English)
Catherine Frazee (Mathematical Sciences)
Lyn Jones (English)
Kazumi Matsumoto (Modern Languages and Classics)
Angela Nickoli (Criminal Justice and Criminology)
Deb Pearson (Mathematical Sciences)
Kathryn Shafer (Mathematical Sciences)
Eva Grouling Snider (English)
Mary Lou Vercellotti (English)

Teachers College
Elena Polush (Educational Studies)
Scott Popplewell (Elementary Education)
David Roof (Educational Studies)

Honors College
Kevin Kenyon

Intensive English Institute
Tiffany Ellis

2013-2014 ILS Faculty (Cohort 2)

College of Applied Sciences and Technology
Jennifer Young (Family and Consumer Sciences)

Miller College of Business
Stephen Avila (Finance and Insurance)
Tamara Montag (Marketing and Management)
Srinivasan Sundaram (Finance and Insurance)

College of Communication, Information, and Media
Deborah Davis (Journalism)
Michelle O’Malley (Journalism)
Rich Swingley (Telecommunications)

College of Sciences and Humanities
Adam Beach (English)
Susanna Benko (English)  
Holly Dickin (Mathematical Sciences)
Joshua Gruver (Natural Resources and Environmental Management)
Bill Rogers (Biology)
Robin Ruffato (Mathematical Sciences)
Michael Tagler (Psychological Science)
Vinayak Tanksale (Computer Science)
Juli Thorson (Philosophy and Religious Studies)

Teachers College
Laura Clarke (Special Education)
Jon Clausen (Educational Studies)  

Intensive English Institute
River Lin
James Thomas McAlister

2012-2013 ILS Faculty (Cohort 1)

College of Applied Sciences and Technology 
Marsha Burden (Nursing) 
Jane Ellery (Wellness and Gerontology) 
DeLisa Flynn (Nursing) 
Kimberly Hurley (Physical Education, Sport, and Exercise Science) 
Deanna Pucciarelli (Family and Consumer Sciences) 

College of Architecture and Planning  
Pamela Harwood (Architecture) 

Miller College of Business 
Marilyn Chalupa (Information Systems and Operations Management) 
Fred Kitchens (Information Systems and Operations Management) 

College of Communication, Information, and Media 
Michael Holmes (Telecommuniations)
Kristen McCauliff (Communication Studies) 

College of Fine Arts 
Tyler Smith (Theatre and Dance) 

College of Sciences and Humanities 
Phillip Boltz (Intensive English Institute) 
Michael Donnelly (English) 
Nidia Flis (Intensive English Institute) 
Robert Fritz (Modern Languages and Classics)  
David Largent (Computer Science)
Christopher Luke (Modern Languages and Classics) 
Melinda Messineo (Sociology) 
Rebecca Pierce (Mathematical Sciences) 
Dan Snyder (Modern Languages and Classics) 
Lynne Stallings (English) 
Maria Staton (English) 
Guohe Zheng (Modern Languages and Classics) 
Petra Zimmermann (Geography) 

Teachers College 
Erin Davis (Counseling Psychology and Guidance Services) 

Honors College 
Timothy Berg (History)
Kenneth Hall (History)
Gary Pavlechko (Office of Educational Excellence)