Name Position    College Department Term Ends
TBD Chairperson    
TBD Vice Chairperson    

   
Edward Lazaros Member MCOB ISOM     2018
Richard Seymour Member TC Family Consumer and Technology Ed     2018
Brian Hayes Member CCIM Journalism     2019
Mary Carter Member CFA Visual Arts (All-Grade)     2018
Don Ester Member CFA Music Education     2018
Michael Daehn Member CFA Theatre & Dance     2018
Denise Seabert Member COH Health/Kinesiology     2018
Pamela Hartman Member CSH English     2018
Joel Bryan Member CSH Physics     2018
Sarah Drake Brown Member CSH History     2018
Jeffrey Pavlik Member CSH Chemistry     2018
Shireen DeSouza Member CSH Biology     2018
Lynne Stallings Member CSH English     2018
Jerry Woodward Member CSH Mathematics     2018
Christopher Luke Member CSH Modern Languages/Classics     2018
Allen Truell Member MCOB Information Systems/Operations Management     2019
Diane Bottomley Member TC Elementary Education     2019
Karen Ford Member TC Educational Studies     2019
Jon Clausen Member TC Educational Studies    2019
Azar Hadadian Member TC Special Education     2019
David McIntosh Member TC Special Education    2019
Scott Popplewell Member TC Special Education     2019
Kourtland Koch Member TC Special Education     2019
Renae Mayes Member TC Educational Leadership     2019
Lisa Pufpaff Member TC Special Education     2019
Lisa Rubenstein Member TC Educational Psychology     2019
Kendra Lowrey Member TC Educational Leadership     2019
Nina Yssel Member TC Special Education     2019
Linda Taylor Member TC Elementary Education     2019
Dixie Denton Member TC Elementary Education     2019
Pam Stigall Member TC FCTE      2019
Cathy Siebert Voting Member/ Not Representing a Program/Elected to Serve the Entire EPU TC Educational Studies   
Lisa Rubenstein Voting Member Not Representing a Program/Elected to Serve the Entire EPU TC Educational Psychology  

K-12 Public Education Representative
        

K-12 Public Education Representative          

K-12 Public Education Representative      
Jacob Durnen
Undergraduate Student (selected by PEC)          
Michelle Reichart
Graduate Student (selected by PEC)         
James Stroud Ex officio(VOTING)    
Shawn Sriver Ex officio(VOTING)    
Jon Dee Ex officio(VOTING)    
John Jacobson Ex officio(VOTING)